Yemeklere Lezzet Veren Baharatlar Nereden Alınır?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle


kişinin defterinde

Yemeklere Lezzet Veren Baharatlar Nereden Alınır?
20 Şubat 2021 470 defa okundu 0 yorum

Yemeklere lezzet veren baharatlar nereden alınır? Yemek yapmak sadece pişirme ile ilgili değildir hiçbir zaman. Yemek pişirme tabi çok önemli ancak tek başına yeterli değildir. Güzel bir yemek için baharatların kullanılması gerekmektedir.

Baharat Çeşitleri olarak bilinen doğal baharatları yemeğe kattığınızda çok güzel ve lezzetli bir yemek elde edeceksiniz. Ancak Marketler alınan baharatlar fabrikasyon baharatları sayılmaktadır. Baharat alırken gerek fiyatı gerekse de tadı saf olması gerekiyor. İçerisinde hiçbir şekilde katkı maddesi bulunmaması gerekiyor.

Yöresel Ürünler olduğu gibi yöresel baharatlar bulunmaktadır.  Baharatın ana kentlerinden bir Urfa şehrimizdir. Kendine has baharatlarının yanına kendine has ürünleri bulunmaktadır. Örneğin İsot Urfa’da tarafından çok özel olarak yapılan bir baharat türüdür.

Urfa’nın sadece baharatları değil değil  diğer ürünleri de çok güzel. Söz etmek gerekirse biber salçası eşi benzeri olmayan güneş kurutması doğal bir salça türüdür. Yemek biraz konulması bile yemeğin lezzetini ve tadını değiştirmektedir. Acı biber salçası ve tatlı biber salçası olmak üzere iki çeşit salça bulunmaktadır. Hep ev yapımı ürünlerdir.

Eğer güzel ve lezzetli yemekler yapmak istiyorsanız yemeklerinizde baharatı eksik etmemeniz gerekiyor. Hangi baharatın hangi lezzeti verdiğini veya hangisinin uygun olduğunu da öğrenmeniz gerekiyor. Her yemeğe her baharat girmez. Özel baharatların her biri aynı bir tad ve ayrı bir lezzet katmaktadır.

Urfa’yı mutlaka denemeniz ve Yöresel Ürünlere merakınız olsun. Zira Urfa’ya büyükşehir olmasına rağmen yöresel ürünlerde fabrikalaşmamış tek şehir konumunda, Ürünleri halen evde geleneksel bir şekilde yapılmaktadır.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.