Kurban Eti Tüketimine Dikkat

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle


kişinin defterinde

Kurban Eti Tüketimine Dikkat
10 Ağustos 2019 1160 defa okundu 0 yorum

Yazın en sıcak günlerinde karşılayacağımız mübarek Kurban Bayramını sağlıklı geçirmek için birkaç önerim olacak.

Öncelikle kurbanlar kesilir kesilmez etlerini hemen tüketmemek gerekiyor. Tüketildiğinde hem hazımsızlık, şişkinlik gibi problemler bizleri bekliyor hem de et sert olacaktır. Lokum kıvamında et yemek için ortalama 24 bekletilmesinde fayda var. Mide problemleri yaşayanlar kesinlikle ilk gün kurban eti tüketmemelidirler.
Kırmızı et sindirmesi en zor besinlerin başında gelmektedir. Etleri tüketirken mutlaka yanında söğüş salata gibi lif kaynağı sebzeler bulundurulmalıdır.

Kolesterol, kalp-damar, gut gibi kronik rahatsızlıkları bulunan bireyler günlük et tüketimini en asgari derecede tutmalıdırlar. Normal bireyler kalp-damar sağlığı için et tüketimini günde 250-300 gr ile sınırlandırmalıdırlar.

Mide sağlığı için et tüketimi genelde öğle saatlerinde yapılmalıdır. Sabah et yerine normal peynir yumurta sebze içeren kahvaltı yapılmalı, akşam ise posa içeriği yüksek kurubaklagil, sebze gibi yemeklere ağırlık verilmelidir.

Kurban etlerinizi dışarıda bekletirken kesinlikle poşetlere koymayınız. Bu sıcak günlerde etler çabuk bozulabilir. Kesim sıcaklığının düşmesi için açıkta ortalama 6 saat bekletildikten sonra buzdolabına alınmalıdır.

Kısa zamanda tüketilecek etler +14 santigrat derecenin altında, 1-2 hafta içerisinde tüketilecek etler -2 santigrat derecede, daha uzun bekleyecek etleri -18 santigrat derece ve altında saklanmalıdır.
Buzluktan çıkarılan etler buzdolabının alt raflarında çözdürülmeli, çözünen etler kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.

Kurban etini pişirirken haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir.
Etler eğer kömür ateşinde pişirilecekse, ateşten en az 15 cm yukarıda tutulmaları kanser ve kalp sağlığının korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Kömürleşen kısımlar asla yenilmemelidir.

Kurban Bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine ekstra tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi yağında ve suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Özellikle tereyağı, nebati gibi katı yağlar et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır.

Herkese huzur içerisinde sağlıklı, mutlu bayramlar diliyorum.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.