Çay Nasıl Demlenir

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle


kişinin defterinde

Çay Nasıl Demlenir
29 Ocak 2018 2240 defa okundu 0 yorum

Şüphesiz ki çay kültürü Çin Kültürünün vazgeçilmez bir parçası olsa da biz Türk Kültüründe de nemli bir yere sahiptir.

Neredeyse günde 3 öğün ve bunun dışında da çalışanlar molalarda, kadınlar günlerde, misafirliklerde, yollarda olanlar her benzin istasyonunda yada dinlenme tesisinde…

Yani hayatımızın her anında çayı eksik etmiyoruz. Nedendir bilinmez herkesin demlediği çayda kendisine en iyi gelen çaydır.

Ama şunu itiraf etmeliyim ki, Annemin demlediği çay benimkinden daha güzel oluyor. Onuda anlamış değilim. Galiba Annem benden farklı olarak sevgisini de katıyor.

Gelelim demleme safhalarına.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, her işin bir erbabı vardır. En güzel işler ise kendi yöresinde daha doğru şekilde yapılır. Haliyle konuyu şuraya bağlayacağım. Çay denildiğinde de akla gelen ilk yöre Karadeniz’dir.

Karadeniz’e her gittiğim gezi programında yaklaşık 2 saatimiz çay fabrikalarında geçiyor. E çay fabrikasına gidipte çayı ustalarından dinlememek olmaz.

Gerçi bizlerin marketlerden aldığı çay bir karadenizlinin gözünde 2. 3. sınıf çay olsa da onun da en güzel şekilde demlenmesi bizim elimizde.

Peki Çay Nasıl Demlenir?

Önceliğimiz doğal su kullanmak. Bu mümkünse dağlardan doldurulmuş dağ suyu olması. Yoksa ikinci seçeneğiniz hazır su kullanmak. Daha yoksa o zaman belediyenin suyuna talim etmekten başka çareniz yok.

Klasik olduğu gibi suyu önce iyice kaynatalım.

Yapılan en büyük hata ise 2-3 kaşık çayı (kişi sayısına göre değişir) demliğe döküp üzerine sıcak suyu ilave edip demlemeye bırakmaktır. Buradaki yanlış şudur. Çay yapraklarının yanması ve çay tozunun çamurumsu görüntü bırakması.

Asıl olması gereken ise şu şekildedir.

Kaynattığımız suyu yeteri kadarını demliğe dökelim.

Demliğe katacağımız çayın önce tozunu almamız gerekir. (Bunun için ister çayın bulunduğu kabı veya çay ambalajını biraz sallayıp tozun dibine çökmesini sağlamak. Yada soğuk su ile hafifçe yıkamaktır).

Daha sonra çayı sıcak suyun üzerine hafifçe dökmektir.

Yaklaşık 15-20 dakika demlenmesini beklemektir. Bu zaman zarfında karıştırmak, sallamak gibi işlemlerinde yapılmaması gerekir.

Bu sayede sıcak suya ilave edilen çay yaprakları demini yavaş yavaş bırakacaktır ve en güzel içilesi çay ortaya çıkacaktır.

Günümüzde zamana karşı o kadar çok yarışıyoruz ki çayımızın 3-5 dakikada hazır olmasını istiyoruz.

Bu anlattıklarımızı hiç olmazsa güzel bir hafta sonu kahvaltısında yada akşam misafirleriniz geldiğinde deneyin. İnanın pişman olmayacak, Çayın tadına varacaksınız.

Eh bende bir çay demleyim.

Afiyet Olsun…

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.